Twój wzrok się pogarsza? Lub czeka Cię niebawem wizyta kontrolna w gabinecie optycznym? Masz wątpliwości jakiego specjalistę wybrać- okulistę czy optometrystę? Zastanawia Cię, do czego służą liczne przyrządy w gabinecie? Bez obaw, rozwiejemy wszelkie wątpliwości!

Kim jest optometrysta?

Optometrysta, to specjalista korekcji wad wzroku, należy pamiętać, że optometrysta zajmuje się tylko korekcją wady wzroku oraz dobieraniem odpowiednich mocy pod kątem okularów jak i soczewek kontaktowych. Nie zajmuje się leczeniem chorób oczu, choć może je wykryć
i skierować, do okulisty. Optometrysta przy pomocy szeregu przyrządów diagnozuje i dobiera korekcję: krótkowzroczności, nadwzroczności, astygmatyzmu, starczowzroczności oraz zaburzeń widzenia jak np. zez.

Przyrządy w gabinecie optometrysty

Autorefraktometr – to urządzenie, które można znaleźć w większości nowoczesnych gabinetów. Badanie tym przyrządem jest bezbolesne i zajmuje kilka sekund. Autorefraktometr dokonuje pomiaru wady wzroku pacjenta bez jego czynnego udziału, zadaniem osoby badanej jest tylko patrzenie w jeden punkt. Przyrząd podaje przybliżoną wartość korekcji, należy pamiętać, że badanie autorefraktometrem jest badaniem poglądowym, które jest jedynie wstępem do właściwego badania. Aby dobrać okulary niezbędny jest czynny udział pacjenta dlatego warto pamiętać, że na podstawie badania komputerowego nie powinno się dobierać okularów, ponieważ badanie komputerowe nie jest na tyle dokładne i wymaga zweryfikowania wyniku przez optometrystę w trakcie dalszego badania.

Oftalmometr – urządzenie służące do pomiaru krzywizny rogówki oraz określania osi astygmatyzmu.

Lampa szczelinowa – badanie w lampie pozwala dokładnie ocenić strukturę oka, optometryści zazwyczaj wykrywają na podstawie tego badania presbiopie (starczowzroczność) ale przy pomocy lampy szczelinowej wykrywane są również takie choroby oczu jak: zaćma lub zwyrodnienie plamki żółtej.

Foropter – to urządzenie, przy pomocy którego specjalista może zweryfikować wynik badania komputerowego i dokładnie dobrać korekcję z czynnym udziałem pacjenta w badaniu. Foropter zawiera soczewki sferyczne jak i cylindryczne. Badanie jest wykonywane dla każdego oka z osobna. A następnie wynik jest korygowany w widzeniu obuocznym.

Na koniec badania pacjent otrzymuje receptę na podstawie które może udać się do optyka
i wybrać okulary dla siebie.

W trakcie badania można również poprosić optometrystę o zmierzenie rozstawu źrenic. Przyda się taka informacja, gdy zdecydujemy się na zakup okularów w sklepie internetowym. Sklep wOkularach.pl oferuje szeroką gamę okularów korekcyjnych znanych marek. Po specjalistycznym badaniu, gdy znamy dokładnie swoje moce zakup w sklepie wOkularach.pl jest bardzo prosty i przyjemny! Jeśli jednak na Twojej recepcie nie ma podanej wartości PD (rozstaw źrenic) nie przejmuj się, na stronie internetowej znajduje się poradnik jak w prosty sposób dokonać pomiaru samodzielnie w domu